Reprezentácia Kataru našla vďaka našej agentúre prechodný domov v Debrecíne

Na začiatku bol zaujímavý experiment. Reprezentačný tím Kataru v ňom bol zapojený do jednej zo skupín kvalifikácie na MS 2022, ktoré sa v novembri a decembri 2022 uskutočnia práve v Katare. Spojený bol so skupinou A, v ktorej boli Portugalsko, Srbsko, Írsko, Luxembursko a Azerbajdžan. Katar hral priateľské zápasy proti tímom, ktoré akurát nemali kvalifikačný program. Tieto priateľské zápasy sa samozrejme nepočítali do poradia kvalifikačnej skupiny. Katar však hral svoje „domáce” zápasy v Európe, aby jeho súperi nestrácali čas cestovaním.

Na jar 2021 mal hrať pôvodne vo Viedni. Avšak pandemická situácia a nariadenia rakúskej vlády to neumožnili. Musela sa hľadať náhradná alternatíva, čo v zložitom období nebolo jednoduché. Vďaka našej agentúre sa to podarilo. Zmapovanie terénu v okolitých krajinách bolo rýchle a precízne. Môžeme už hádam prezradiť, že v hre bola aj Bratislava a Národný futbalový štadión (NFŠ). Popritom sme začali diagnostikovať transferové, ubytovacie a infraštruktúrne možnosti v Maďarsku.

Nakoniec sa po našej finalizácii prechodným domov katarského národného tímu a celkovo 65-člennej výpravy z Kataru stalo práve Maďarsko, mesto Debrecín a v ňom elegantný štadión Nagyerdei.

Katar tu odohral najprv tri zápasy. Neprehral v nich ani raz. Zdolal Luxembursko (1:0) a Azerbajdžan (2:1), remizoval s Írskom (1:1).

V čase pandémie nebolo ľahké zabezpečiť všetko potrebné tak, aby boli naplnené požiadavky katarskej výpravy, výprav reprezentácií súperov, UEFA a v neposlednom rade aj v súlade s pandemickými opatreniami. Katarská výprava strávila v prepočte 600 nocí v päťhviezdičkovom Hoteli Divinus. Bolo potrebné zabezpečiť pravidelné testovanie a zladenie potrieb športovej výpravy s epidemiologickými opatreniami a nariadeniami UEFA (UEFA Return to Play Protocol).

Hodnotenia hovoria najlepšou rečou o tom, ako sa to podarilo. „Je to tu vynikajúce,“ spokojne zástupcovi našej agentúry hovorili členovia katarskej výpravy. „S podmienkami v Maďarsku sme boli úplne spokojní. Všetko od A po Z bolo v poriadku, cítili sme sa ako doma. Mali sme skvelé skúsenosti, na tréningové ihriská ani na ubytovanie nebolo možné sťažovať sa. V súvislosti s pandémiou bol pred každým zápasom testovaný celý tím, riaditelia zápasov a všetky osoby zapojené do vedenia podujatí,” povedal pre maďarský Nemzeti Sport Ali Al Salat, šéf mediálneho úseku Katarskej futbalovej asociácie.

Užitočnosť konfrontácií s kvalitnými európskymi tímami sa prejavil v júli 2021, keď sa tím Kataru ako hosť, avšak už v súťažnej forme, zúčastnil v USA na turnaji Gold Cup, teda šampionáte zóny CONCACAF. V skupine najprv Katar remizoval s Panamou (3:3), porazil Grenadu (4:0) a Honduras (2:0). Spolu s Kostarikou, Mexikom a USA sa stal víťazom svojej skupiny. Vo štvrťfinále Gold Cupu porazl Salvádor (3:2). Výsledky Kataru boli pozitívne aj z pohľadu porovnania sily súperov zo strednej a severnej Ameriky – Honduras a Salvádor boli dvojnásobnými účastníkmi MS, Panama zas hrala na MS 2018 v Rusku. O úspechu katarského tímu svedčí aj to, že okrem neho boli semifinalistami Gold Cupu tímy USA, Kanady a Mexika. Práve s tímom USA, neskorším víťazom Gold Cupu, tím Kataru prehral v semifinále 0:1.

Spokojnosť vládla vo všetkých zúčastnených stranách. Na pobyte národného tímu Kataru profitovalo mesto Debrecín i Maďarsko. Príjmy za ubytovanie, transfery, prenájom štadióna i tréningových plôch, finančné odmeny pre obslužný a technický personál neboli zanedbateľné. Rádovo boli vyčíslené v stovkách miliónov forintov.

Reklama a publicita pre región však bola k nezaplateniu. Ak futbalový svet z hľadiska infraštruktúry dovtedy vnímal skôr len Budapešť a Puskás Arenu, v ktorej sa hralo množstvo zápasov Ligy majstrov a v lete 2021 aj zápasy Eura 2020, tak v tomto prípade si veľmi dobré meno spravil Debrecín. „Bola to veľká česť, ale aj obrovská zodpovednosť, keďže sme ako hostitelia mohli reprezentovať nielen Debrecín a Maďarsko, ale výnimočne aj Európu. Som hrdý na to, že UEFA aj katarská federácia boli s našou prácou maximálne spokojní,” uviedol pre Nemzeti Sport László Páll, generálny riaditeľ spoločnosti Debrecen Nagyerdei Stadion-üzemeltető Kft.

Neboli to slová do vetra. Svedčí o tom aj to, že reprezentácia Kataru už nehľadala iné alternatívy ani začiatkom septembra 2021, keď sa epidemiologická situácia vo svete na istý čas zlepšila. Za svoj domov si zvolila opäť Debrecín. Vnímali sme to ako prejav uznania práce našej agentúry.

Tentoraz do Debrecína ako súperi zavítali Srbsko a Portugalsko. Favoriti skupiny už boli nad sily tímu Kataru, Srbsko zvíťazilo 4:0 a Portugalsko 3:1. Bez ohľadu na to však platí, že víťazmi v náročnom období boli všetci – hostia z Kataru, ich súperi, hostitelia z Maďarska a Debrecínu a všetci tí, ktorí k úspechu nie ľahkého projektu prispeli. Sme radi, že medzi nimi sme boli aj my.


-https://www.instagram.com/qfa/


-https://www.instagram.com/qfa/